Menu
Your Cart

Aký druh kože vybrať?

Keďže nie sme kamenný obchod, kde by sme mohli našim zákazníkom osobne pomôcť s výberom najvhodnejšej usne pre ich potreby, spísali sme prehľadné informácie o pojmoch, ktoré v našom e-shope nájdete. Pochopením týchto pojmov ľahko zistíte, aký druh kože je najvhodnejší pre vaše účely. Pokiaľ by ste s výberom potrebovali ďalšiu pomoc, neváhajte nás kontaktovať, či už telefonicky, mailom, alebo prostredníctvom nášho kontaktného formulára. Nižšie sa dozviete potrebné informácie o vlastnostiach a využití kože na základe ich rozdelenia podľa:

Činenie kože je proces, pri ktorom sa surová koža vytvrdzuje a konzervuje. Podľa toho, či na koži zanecháme alebo nezanecháme srsť, vzniká činením buď kožušina, alebo useň, ktorá sa používa na výrobu kožených výrobkov. V bežnej reči sa aj spracovanej usni hovorí koža, preto sa ani my tomuto pojmu v našom e-shope nebránime. Približne 10% celosvetovej produkcie usní vzniká za pomoci činenia rastlinnými činidlami (triesločinená koža) a 90% za pomocí solí chrómu (chromočinená koža).


Triesločinená useň

Triesločinená useň, ktorú mnohí poznajú pod jej anglickým názvom vegetable tanned / veg tan leather, je vysoko kvalitná koža, ktorá svoje cenné vlastnosti nadobúda práve v procese činenia. Pri činení trieslom ide o tradičnú, čisto prírodnú metódu, pri ktorej sa využívajú triesloviny, ako napríklad kôra dubu, brezy alebo smreku. Táto metóda sa považuje za najkvalitnejšiu metódu činenia a vzniká pri nej zdravotne nezávadná koža. Oproti čineniu chrómom je toto činenie niekoľkonásobne zdĺhavejší a náročnejší proces, čo sa odráža na cene, výsledok však stojí zato. Pre výrobcov má triesločinená hladenica hneď niekoľko výhod. Má veľkú tvárnosť, dá sa tvarovať za mokra, je možné do nej vtláčať dekorácie kovom aj bez potreby použitia tepla, dá sa na ňu maľovať. Pokiaľ chcete vyrobiť vysokokvalitný kožený výrobok, určite odporúčame triesločinenú hovädzinu, ktorú u nás nájdete nefarbenú, teda v prírodnej farbe, ktorú nadobudla čisto v procese činenia, alebo taktiež farbenú kvalitnými farbami.

Hladenicu ponúkame v rôznych hrúbkach, ktoré sú vhodné na rozličné použitie. Od najtenšej, ktorú je možné použiť na podšitie, výrobu diárov a väzbu kníh, cez stredne hrubé až po hladenice hrubé, v hrúbke až do 4mm. Stredne hrubé hladenice odporúčame na výrobu peňaženiek, kabeliek, opaskov, náramkov na hodinky, topánok, šperkov atd. Naše najhrubšie kože určite využijete pri výrobe vysoko odolných a trvácnych opaskov, obojkov, púzdier či popruhov. Veríme, že si z našej širokej ponuky vyberiete.

Kvalita triesločinených hladeníc závisí najmä od kvality a podielu jednotlivých zložiek, ktoré sa podieľajú na činení kože. Recept na toto činenie je veľmi vzácnym a po generácie chráneným majetkom každej kvalitnej kozelužne. Naše kože dovážame výhradne z európskych koželužní s dlhoročnou tradíciou, najmä z koželužní talianskych, ktoré sú v tejto oblasti vyhľadávaným dodávateľom.


Chromočinená useň

90% produkcie usní tvorí useň činená soľami chrómu. Táto metóda je preferovaná najmä pre jej rýchlosť a jednoduchosť, čo výrazne znižuje cenu takejto kože. Výhodami tohto druhu kože je taktiež jej dostupnosť v mnohých farebných odtieňoch, farba ktorých sa časom nemení a nechytá patinu, ako to môže byť pri triesločinenej usni. Chromočinená koža býva ohybnejšia ako triesločinená, nedrží však svoj tvar, takže pokiaľ by ste ju chceli použiť na výrobok, ktorý má držať tvar, je potrebné ho vystužiť. Chromočinené kože bývajú povrchovo upravené pigmentami a ochrannou vrstvou, čo zabezpečuje ich jednotný vzhľad, minimalizuje viditeľnosť prirodzených znakov a vád kože. Tieto usne sú taktiež odolnejšie voči vlhkosti a fľakom od vody a jednoducho sa čistia, vďaka čomu sú preferované v odevnom a čalúnnickom odvetví. Naši zákazníci si túto kožu obľúbili najmä pri výrobe capačiek, alebo pre ekonomicky dostupnejšie doplnky, ako sú kabelky, či púzdra rôzneho druhu.

V našej ponuke nájdete kože prírodné (nefarbené), aj kože farbené. Nefarbené hladenice je možné využiť bez farebnej úpravy, alebo je možné na ne maľovať vodou riediteľnými farbami na kožu. Pokiaľ hladenice necháte povrchovo neupravené, bude na nich viditeľná prirodzená štruktúra a rozmanitosť kože, rôzne vrásky, stopy po bodnutí hmyzom a podobne. Na výrobkoch z takejto kože je viditeľné, že ide o kožu pravú, majú svoju originalitu a krásnu prirodzenosť, nie všetkým to však vyhovuje, ide o vaše preferencie pre daný výrobok.

Pri farbených kožiach rozoznávame 3 základné typy úpravy, ktoré ovplyvňujú vlastnosti kože a preto je dobré ich poznať. Podľa spracovania rozoznávame kože anilínové, semi-anilínové a pigmentované.


Anilínové kože

Na zafarbenie anilínových usní sa používa transparentná, vodou riediteľná anilínová farba, do ktorej sa useň namáča. Na povrch sa neaplikuje žiadna pigmentová ani iná ochranná vrstva, ktorá by kožu chránila. Anilínová koža si preto zachováva prírodný charakter v najväčšej možnej miere. Líc nie je takmer korigovaný, vzhľad je teda nejednotný, môžu byť viditeľné vrásky, jazvy, stopy po bodnutí hmyzom a podobne. Každý kus je originál, ktorý pôsobí prirodzene a rozpráva svoj životný príbeh. Nedostatky dokazujú, že ide o pravú kožu a nie napodobeninu. Póry anilínovej kože dýchajú, preto má koža príjemnú teplotu a je jemná na dotyk. Nevýhodou týchto koží je náročnosť na údržbu. Usne ľahko sajú vodu, teda sa ľahko zašpinia a taktiež reagujú na vplyv slnečného žiarenia. Reakcia na svetlo sa však v mnohých ohľadoch považuje aj za výhodu. Useň časom chytí tzv. patinu, ktorá zvýrazní jej prirodzenú krásu. Každá anilínová useň dozrieva mierne rozdielne, čo zvýrazní originalitu každého výrobku z tejto kože.


Semi-anilínové kože

Semi-anilínové usne sú rovnako ako anilínové ponorené do vody s anilínovou farbou. Následne sú však ošetrené tenkou vrstvou pigmentu, ktorá líc čiastočne zjednocuje, no zároveň nenarušuje prírodný vzhľad. Nakoniec môže byť koža ošetrená tenkou transparentnou ochrannou vrstvou, nie je to však pravidlo. Useň nie je jednotná po celej svojej ploche, čiastočne si zachováva svoj prírodný charakter a čiastočne sú nedokonalosti korigované pigmentovou vrstvou. Póry kože nie sú celkom uzavreté, vďaka čomu môže dýchať. Tieto usne ponúkajú kombináciu mäkkosti a príjemnosti na dotyk s väčšou ochranou vďaka pigmentovej vrstve.

Pigmentované kože

Na dokončenie tzv. pigmentovaných usní sa používa hrubšia vrstva pigmentov, ktorá zabezpečuje jednotný povrch bez viditeľných prirodzených nedostatkov kože. Táto vrstva pigmentov nepriaznivo ovplyvňuje príjemnosť na dotyk a mäkkosť, avšak zabezpečuje ľahkú údržbu, odolnosť a ľahké ošetrovanie. Schopnosť prepúšťať vlhkosť je pri tomto type kože veľmi obmedzená. Vlastnosti pigmentovanej kože ponúkajú široké uplatnenie najmä v nábytkárskom priemysle a taktiež sú veľmi obľúbené napríklad na šitie detských capačiek.


Na kvalitu usne má veľmi výrazný vplyv, ktoré vrstvy kože sa v nej nachádzajú. Po vyčinení má priemerná koža hrúbku cca 5 mm, požadovaná hrúbka sa následne dosahuje tzv. štiepením, teda pozdĺžnym rozdelením na 2 a viac častí. Vrchná časť sa nazýva lícovka a je to najkvalitnejšia useň s hrubým nahustením vlákien a so zachovaným lícom kože, ktorý zabezpečuje je odolnosť, pevnosť a prírodný vzhľad. Spodná časť (časti) sa nazýva štiepenka a spracúva sa ďalej rovnako ako lícovka. Je však výrazne nižšej kvality, má voľnejšie vlákna, nízku pružnosť, je náchylnejšia na roztrhnutie a zničenie. Jej výhodou je však neporovnateľne nižšia cena. Pri výbere vašej kože odporúčame venovať veľkú pozornosť tomu, či ide o lícovku. Koža u iných predajcov môže pôsobiť na prvý pohľad rovnako, ak však ide o štiepenku, výsledný produkt bude výrazne nižšej kvality. Na našom e-shope nájdete momentálne iba 1 štiepenkový produkt – štiepenkový velúr, ktorý osobne poctivo vyberáme, aby spĺňal naše požiadavky kvality. Všetky naše ostatné usne sú vyrobené z lícovej časti kože.

To, z ktorej časti zvieraťa konkrétny kus kože pochádza, tiež vplýva na jeho vlastnosti. Z pravidla krajné časti kože bývajú najviac zvráskavené, ohybné a elastické. Čím bližšie ideme k stredu kože (chrbtici zvieraťa), tým je koža kvalitnejšia, pevnejšia, s menším množstvom prirodzených vád.

Aj keď máme slovenčinu veľmi radi, žiaľ, slovenská terminológia na určenie jednotlivých rezov kože je veľmi nejednotná a nejednoznačná. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli v našom Eshope používať názvoslovie anglické, aby si náš zákazník bol istý, že ktorý rez kože objednal, ten aj dostane.


WHOLE / SIDE


Keďže ide o celý kus usne z celého zvieraťa, prípadne o polku, ktorú dosiahneme predelením kože pozdĺž chrbtice, táto koža obsahuje všetky časti spomenuté nižšie. Kupujúcemu teda poskytuje variáciu hrúbky a pevnosti, z ktorej si môže vyberať pri rezaní jednotlivých projektov.


SHOULDER / DOUBLE SHOULDER

Ide o kus kože od lopatiek zvieraťa, cez ramená až po krk. Koža z tejto časti je kvalitná, pevná a zároveň flexibilná. Ide o najobľúbenejší rez pre remeselníkov.


SQUARE SHOULDER / SQUARE DOUBLE SHOULDER

Pri tomto reze ide o rez shoulder (ramená), z ktorého boli odstránené najmenej kvalitné časti v oblasti krku a po bokoch ramien. Zákazník teda môže očakávať krásnu kvalitu kože na celom objednanom kuse.


BEND / DOUBLE BEND

Koža v oblasti chrbta v zadnej časti zvieraťa sa považuje za najkvalitnejšiu. Vytvárajú sa z nej prvotriedne výrobky. Oproti rezu shoulder je táto koža o čosi pevnejšia a menej flexibilná


BUTT / DOUBLE BUTT

Tento rez obsahuje zadnú oblasť kože, teda oblasť vrchu stehien, zadku a zadnej časti chrbta. Ide o najpevnejšiu a najtvrdšiu časť kože zvieraťa. Je vhodná na veľmi pevné obojky, opasky, púzdra atd.


BELLY / DOUBLE BELLY

Rez s názvom belly nájdeme na bokoch celej usne, ide teda o brucho zvieraťa. Už za života zvieraťa sa táto koža najviac naťahuje a sťahuje. Useň je preto elastickejšia, jemnejšia a tenšia ako ostatné časti kože zvieraťa. Považuje sa však za menej kvalitnú a nachádza sa na nej väčšie množstvo vrások.

Useň je prírodný materiál, na ktorom sa nachádzajú prirodzené znaky, nerovnosti a nedostatky. Týmito môžu byť tmavšie škvrny, vrásky, stopy po bodnutí hmyzom, škrabance a menšie jazvy. Všetky tieto znaky sú prirodzené a odrážajú životný príbeh zvieraťa. Na koži sa taktiež môžu objaviť natrhnutia a diery, ktoré vznikli v procese úpravy kože a taktiež vypálené znaky, ktorými si farmy značia svoj dobytok. Žiaden z týchto znakov nie je dôvodom na reklamáciu, pokiaľ nejde o prílišný výskyt nedokonalostí, na ktorý zákazník nebol dopredu upozornený. (Napr. informáciou o nižšej kvalite kože v názve alebo popise produktu).

Hustotu výskytu týchto znakov však viete ovplyvniť výberom rezu (na krku a bruchu zvieraťa je výrazne viac vrások), ako aj spôsobu zafarbenia kože. Nefarbené a anilínové kože majú znaky viditeľné, zatiaľ čo pigmentované kože majú líc natoľko korigovaný, že prirodzené znaky sú na ňom viditeľné len veľmi málo.

Aj pri nefarbených a anilínových kožiach sú tieto nedokonalosti sledované a na základe ich početnosti sú kože rozdelené do skupín kvality. Pokiaľ nemáme pri našich produktoch uvedené inak, ide o useň najvyššej kvality, keďže na tie sa zameriavame. Pokiaľ by išlo o useň nižšej kvality, bude to uvedené v názve aj popise produktu.